Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest zauważalna przez zwykłych Polaków. Przeciętny Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas tempo to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego dom u. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, lecz również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się być w celach inwestycyjnych. Domu do remontu nie są jednak od razu skończone na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O naszym poniżej.
 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

 


Do zasadniczych prac dotyczących remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilku tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zwerbujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w dom u objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie aż do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

 

 

Zmiana układu pomieszczeńDo ciężkich i brudnych zadań należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki spośród ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część zadań można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

 

 

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie w każdej sytuacji konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą spowodować do zalania, a fatalnie podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich remont lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Nadmienione wcześniej zmiany układu obszarów mogą bezpośrednio wpływać dzięki koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze zanim rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od czasu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym miejscu zamieszkania może to być chociażby ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z zasady są tańsze, choć wymiana całego pionu również być może być kosztowna.

 

 

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych wraz z remontem mieszkania jest też łazienka. Remont tego miejsca najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Zmiana wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów wskazane jest wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej kuchni w kawalerce wyniesie również od około 2 do 5 tysięcy złotych. W dodatku dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

 

 

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania wszelkich pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Często fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie wydaje się być w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu lokalu. Jeśli decydujemy się dzięki remont kapitalny, warto wykonać go dobrze. Zamiast prostych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki znane. Choć czas ich schnięcia, a skutkiem tego i remontu jest dłuższy, to wzorzec lokalu nie opadnie za pośrednictwem wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też wydatek malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilkanaście złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

 

 

PosadzkiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez wymiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach istnieją panele podłogowe. Dostępne będą w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma nieco inną trwałość i odmienne zastosowanie. Oczywiście w relacji od środków finansowych możemy za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami przy kawalerce lub też oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole służące do wyboru. Dla większości jednostek właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Zezwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i ograniczenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują instalacja w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Spółki działające na tutaj jest jego komentarz rynku oferują tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele czy listwy przypodłogowe. To wydatki które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie nakładów pieniężnych remontu.

 

 

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość niemałym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do przeszło 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej potraw koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, po dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający w kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i kupno mebli warto zaplanować dzięki wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie obstaje często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Dobrze więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozkład instalacji elektrycznej, gazowej bądź wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

 

 

Szafy wnękoweUsługi stolarskie przy remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie służące do zabudowy w kuchni. Raz za razem częściej korzystamy również wraz z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie zadania są wygodne, trwałe, natomiast jednocześnie niekoniecznie drogie. Wielu szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Produkcja szafy na wymiar być może zająć kilka tygodni, tak jak ma to miejsce tuż przy meblach kuchennych. Warto zatem planować te zakupy równocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie jedynie ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale niejednokrotnie będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebelków o kilkaset złotych.

 

 

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszelkich prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się być właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie niejednokrotnie kurz może osiadać w meblach czy ścianach chociażby przez wiele tygodni. Kiedy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie ulepszyć wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie zamawiamy fajnego czy z zastosowaniem na wynajem.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Jak zaplanować remont mieszkania?”

Leave a Reply

Gravatar